İlham Əliyevin Almaniya Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib
Aprelin 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə “Petersberq İqlim Dialoqu”nun əhəmiyyəti və Prezident İlham Əliyevin bu tədbirdə çıxışı qeyd olundu.
Dövlətimizin başçısı tədbirə dəvətə görə təşəkkürünü bildirdi.
Söhbət zamanı COP29-la əlaqədar Almaniya ilə Azərbaycan arasında uğurlu əməkdaşlıq və heyətlər arasında görüşlərin önəmi xüsusi vurğulandı. COP29-la bağlı yaradılan “üçlük” mexanizminin əhəmiyyətinə toxunuldu, Almaniyanın COP29-la əlaqədar Azərbaycana bundan sonra da dəstək göstərəcəyi diqqətə çatdırıldı.
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında sülh gündəliyinin təşəbbüskarı məhz Azərbaycan tərəfi olub. Belə ki, sülh gündəliyinin əsasını təşkil edən fundamental prinsiplər Azərbaycan tərəfindən formalaşdırılıb və təqdim olunub. Azərbaycan tərəfi, həmçinin bunun əsasında sülh müqaviləsinin mətnini hazırlayıb.
Dövlətimizin başçısı Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Almaniya Kansleri Olaf Şoltsun dəstəyi ilə Ermənistanın baş naziri ilə keçirilmiş görüşü, bu görüş çərçivəsində də məhz delimitasiya və demarkasiya məsələlərinin, sülh gündəliyinin irəlilədilməsinə dair müsbət müzakirələrin olduğunu qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Almaniyanın xarici işlər nazirinin dəstəyi ilə Ermənistanın və Azərbaycanın xarici işlər nazirləri arasında görüş keçirildi və bu görüşdə sülh müqaviləsi üzrə əsaslı müzakirələr aparıldı.
Söhbət zamanı sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası istiqamətində iki ölkə arasında birbaşa danışıqlarda əldə edilmiş nəticələr qeyd olundu.
Prezident İlham Əliyev Qazaxıstan tərəfinin təklifi ilə Ermənistanın və Azərbaycanın xarici işlər nazirlərinin sülh müqaviləsi üzrə danışıqları davam etdirmələri üçün növbəti görüşün Qazaxıstanda təşkil olunacağını dedi.
Frank-Valter Ştaynmayer qeyd etdi ki, Almaniya tərəfi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh gündəliyini yaxından dəstəkləyir və bundan sonra da dəstəkləyəcəkdir.

Состоялась встреча Ильхама Алиева и Президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера в расширенном составе
26 апреля 2024, 19:05
26 апреля состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Федеративной Республики Германия Франка-Вальтера Штайнмайера в расширенном составе.
На встрече были отмечены значение «Петерсбергского климатического диалога» и выступление Президента Ильхама Алиева на этом мероприятии.
Глава государства поблагодарил за приглашение на мероприятие.
В ходе беседы были особо подчеркнуты успешное сотрудничество между Германией и Азербайджаном и важность встреч делегаций в связи с COP29. Было затронуто значение механизма «тройки», созданного в связи с COP29, отмечено, что Германия и впредь будет продолжать поддерживать Азербайджан в связи с COP29.
Президент Ильхам Алиев отметил, что инициатором мирной повестки дня между Арменией и Азербайджаном была именно азербайджанская сторона. Так, фундаментальные принципы, составляющие основу мирной повестки дня, были сформулированы и представлены Азербайджаном. На основе этого азербайджанская сторона также подготовила текст мирного договора.
Глава нашего государства отметил состоявшуюся при поддержке Канцлера Германии Олафа Шольца в рамках Мюнхенской конференции по безопасности встречу с премьер-министром Армении, на которой были проведены позитивные обсуждения вопросов делимитации и демаркации, продвижения мирной повестки дня. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что при поддержке министра иностранных дел Германии состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, на которой были проведены основательные обсуждения по мирному договору.
В ходе беседы были отмечены результаты в вопросе делимитации и демаркации границ, достигнутые на прямых переговорах между двумя странами.
Президент Ильхам Алиев сообщил, что очередная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана для продолжения переговоров по мирному договору по предложению казахстанской стороны будет организована в Казахстане.
Франк Вальтер-Штайнмайер отметил, что Германия активно поддерживает и впредь будет поддерживать мирную повестку дня между Арменией и Азербайджаном.