İlham Əliyevin Berlində Almaniyanın xarici işlər naziri ilə görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin aprelin 26-da Berlində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Annalena Berbok ilə görüşü olub.
Annalena Berbok “Petersberq İqlim Dialoqu” çərçivəsində aparılmış müzakirələrin vacibliyini və Prezident İlham Əliyevin bu əsnada çıxışını qeyd etdi. O, COP29-la əlaqədar Almaniya ilə Azərbaycanın müvafiq heyətləri arasında sıx əməkdaşlığın olduğunu və mütəmadi əsasda məsləhətləşmələrin aparıldığını müsbət hal kimi qiymətləndirdi. Almaniyanın Azərbaycanın COP29-a sədrliyinin dəstəklənməsi üçün bundan sonra da səylərini davam etdirəcəyini dedi.
Azərbaycan Prezidenti COP29-la əlaqədar Almaniya ilə əməkdaşlığa və “Petersberq İqlim Dialoqu” formatındakı müzakirələrə dəvətə görə bir daha təşəkkürünü bildirdi.
Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi prosesi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh gündəliyinin tərkibi olaraq ərsəyə gəlib.
Annalena Berbok Almaniyanın Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh gündəliyini bundan sonra da dəstəkləyəcəyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Almaniya Kanslerinin dəstəyi ilə Ermənistanla Azərbaycan arasında keçirilmiş görüşün önəmini qeyd etdi, bu görüş çərçivəsində aparılmış müzakirələrin sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə ciddi təkan verdiyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Almaniya xarici işlər nazirinin dəstəyi ilə Ermənistan və Azərbaycan xarici işlər nazirləri arasında sülh müqaviləsi üzrə danışıqların aparıldığını vurğuladı, bunun sülh müqaviləsi üzrə danışıqların irəli aparılması üçün vacib addım olduğunu dedi.
Prezident İlham Əliyev Ermənistanla Azərbaycan arasında birbaşa danışıqlar və dialoq vasitəsilə sərhədlərin delimitasiyası, hətta demarkasiyası sahəsində əldə olunmuş uğurları müsbət addım kimi qiymətləndirdi, regionda sabitliyin artıq təmin olunduğunu qeyd etdi.
Azərbaycanın sülh gündəliyinin irəli aparılması üçün səylərini bundan sonra da davam etdirəcəyini deyən Prezident İlham Əliyev ölkəmizin sülh gündəliyinə sadiq olduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Qazaxıstan tərəfinin təklifi ilə Azərbaycanın və Ermənistanın xarici işlər nazirləri səviyyəsində növbəti görüşün Qazaxıstanda keçiriləcəyini dedi.

В Берлине состоялась встреча Президента Ильхама Алиева с министром иностранных дел Германии
26 апреля в Берлине состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Анналеной Бербок.
Анналена Бербок отметила важность обсуждений, проведенных в рамках «Петерсбергского климатического диалога», и выступление Президента Ильхама Алиева в ходе него. Она расценила как положительный факт тесное сотрудничество между соответствующими делегациями Германии и Азербайджана и проведение регулярных консультаций в связи с COP29. Министр сказала, что Германия и впредь будет продолжать усилия для поддержки председательства Азербайджана на COP29.
Президент Азербайджана еще раз выразил благодарность за сотрудничество с Германией в связи с COP29 и приглашение принять участие в обсуждениях в формате «Петерсбергского климатического диалога».
Глава нашего государства отметил, что процесс проведения COP29 в Азербайджане возник как составная часть мирной повестки дня между Арменией и Азербайджаном.
Анналена Бербок подчеркнула, что Германия и дальше продолжит поддерживать мирную повестку дня между Арменией и Азербайджаном.
Президент Ильхам Алиев отметил важность встречи между Арменией и Азербайджаном, состоявшейся при поддержке Канцлера Германии в рамках Мюнхенской конференции по безопасности, сказал, что переговоры, проведенные в рамках этой встречи, придали серьезный импульс процессу делимитации и демаркации границ.
Глава государства подчеркнул, что при поддержке министра иностранных дел Германии проведены переговоры между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана по мирному договору, отметил, что это является важным шагом для продвижения переговоров по мирному договору.
Президент Ильхам Алиев оценил успехи, достигнутые в области делимитации и даже демаркации границ посредством прямых переговоров и диалога между Арменией и Азербайджаном, как позитивный шаг и отметил, что стабильность в регионе уже обеспечена.
Подчеркнув, что Азербайджан и впредь будет продолжать усилия по продвижению мирной повестки дня, Президент Ильхам Алиев сказал, что наша страна привержена мирной повестке дня.
Глава государства сообщил, что очередная встреча на уровне министров иностранных дел Азербайджана и Армении по предложению казахстанской стороны пройдет в Казахстане.